Ankara
DOLAR8.6532
EURO10.3026
ALTIN503.03

Kadın çiftçilere 352 bin 600 fide dağıtıldı

 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
Kadın çiftçilere 352 bin 600 fide dağıtıldı
Ankara Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, ‘Yerli ve Milli tohumlar kentlerde yeşeriyor’ projesinin tanıtımını yaptı, kadın kooperatiflerine ise fide dağıtımında bulundu.

Seyfi Çelikkaya / Ajans Bizim

 ANKARA
Ankara Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Bakanlık kaynaklarıyla desteklenen ‘Yerli ve Milli tohumlar kentlerde yeşeriyor’ projesi kapsamında düzenlediği törende, yerli ve milli tohumların tanıtımı yapıldı, kadın kooperatiflerine ise 352 bin 600 fidenin dağıtımı gerçekleştirildi.

Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece'nin de katıldığı tören, Ankara Tarım Orman İl Müdürlüğü bahçesinde gerçekleştirildi. Kadın kooperatiflerine 201 bin 600 domates, 74 bin 800 salatalık, 76 bin 160 biber fidesi olmak üzere toplam 352 bin 600 fide dağıtımı yapıldı. Bakan Yardımcısı Işıkgece, bakanlık olarak yerli ve milli tohumların kadınların ellerinde hayat bulmasını önemsediklerini, bu projeyi bu açıdan son derece önemli bulduklarını söyledi. Işıkgece, ‘’Eminim siz bunlara çok iyi bakacaksınız. Bunların yayılması, ekonomide yer bulması, yaygınlaşması ve sürdürülebilir tarımın bu tohumlarla vücut bulması bizler için çok önemli’’ dedi.

Ankara'nın eğitim projesinde pilot il olarak belirlendiğini bildiren Bakan Yardımcısı Işıkgece, ‘Kız Kardeşim’ adlı projeyle kadın kooperatiflerine, ürünlerin tanıtımı, etiketlenmesi ve pazarlanmasıyla ilgili eğitimler verileceğini bildirdi. Eğitim sonrasında da ürünleri pazarla buluşturacak fuar, kermes gibi ortamlar sağlanarak pazarlama teknikleriyle satılması konusunda da kadınlara yardımcı olunacağını kaydeden Işıkgece, proje sonunda Ankaralı üreticilerin tecrübelerinin diğer illerdeki üreticilere aktarılacağını aktardı. 

Bitkisel Üretim Genel Müdürü Dr. Mehmet Hasdemir de tohumun tarımsal üretimin en önemli girdisi olduğunu, Bakanlık olarak tohumları geliştirerek, gen bankalarında sakladıklarını kaydetti. Bunun çok da önemli olmadığını, önemli olanın tohumların toprakla buluşması olduğuna vurgu yapan Hasdemir, ‘’Tohumların asıl saklanma yeri kadınların bahçesi, tarlası. Tohumlar kadınlarımızın elinde üretime dönüşünce asıl o zaman korunuyor’’ şeklinde konuştu.

Ankara Tarım ve Orman İl Müdürü Bülent Korkmaz ise, Ankara'da üretimi artırmak, çiftçilerin daha fazla gelir elde etmelerini sağlamak amacıyla çeşitli projeler geliştirdiklerini bildirdi. Korkmaz, bu kapsamda bakanlık tarafından geliştirilmiş, tescil edilmiş tohumları kadınlarla buluşturduklarını, bundan sonra da tarımı ve tarımsal üretimde faaliyet gösterenleri desteklemeye devam edeceklerini söyledi.

Konuşmaların ardından Bakan Yardımcısı Ayşe Ayşin Işıkgece, kadın kooperatifi üyesi kadınlara sembolik olarak fide dağıttı. Diğer fideler ise kadın üreticilere dağıtılmak üzere ilçe müdürlüklerine teslim edildi.

Anahtar Kelimeler:
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  ALKIŞ
 • 0
  KOMİK
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  KIZGIN
"Özel Çevre Koruma Bölgeleri" temalı fotoğraf yarışmasıÖnceki Haber

"Özel Çevre Koruma Bölgeleri" temalı fot...

Tam kapanmanın ardından havayolu şikayetleri yüzde 510 arttıSonraki Haber

Tam kapanmanın ardından havayolu şikayet...

Yorum Yazın

Başka haber bulunmuyor!

Ana Sayfa
Web TV
Foto Galeri
Yazarlar